• 0(212) 222 05 85
 • info@altinlink.com

  HABERLER

  Milli Kredi Derecelendirme Kuruluşu

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, "(Milli kredi derecelendirme kuruluşu) Tarih şu an belli değil ama bu sene içerisinde bunu bir noktaya getirmek istiyoruz. Bu sene içinde bunun kurulmasını hedefliyoruz." dedi.

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)  Başkanı Mehmet Ali Akben, İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde düzenlenen "Yükselen Piyasa  Ekonomilerinde Rating Uygulamaları: Çin Örneği Semineri"nin ardından  gazetecilerin sorularını yanıtladı.

  Milli kredi derecelendirme kuruluşu için çalışmaların sürdüğünü ifade  eden Akben, "Şu anda bunu bankalar kuracak gibi görünüyor. Özel bir şirket de  bunu kurabilir ama şu anki yapıda biraz zor görünüyor bu... Türkiye Bankalar  Birliği’nin (TBB) öncülüğünde  nasıl ki Kredi Kayıt Bürosu’nda (KKB) bankalar  ortak ya... Buna benzer bir yapı da… Belli bankaların belli bir pay almasıyla…  Düşündüğümüz, kimsenin yüzde 10’dan fazla pay almaması…" şeklinde  konuştu.  

  "MÜHİM OLAN TÜRKİYE’DEKİ SİSTEMİ VE ŞİRKETLERİ TANIYAN BİR YAPININ  OLMASI"

  Mehmet Ali Akben, Türkiye’de bir tane derecelendirme kuruluşuna  ihtiyaç bulunduğunu dile getirerek, "Zaten, tabii bu iş kurulduğunda, belki ancak  birkaç yıl içinde veriler toplanabilecek. Burada Çin veya Hindistan, belki Fitch  bunun içine… Onlardan bir ortaklık yapısı da girerse zaten onların know how’ı ve  onların uluslararası şeyi de kullanılabilirse bir fayda temin edebilir." dedi.

  Yerli kredi derecelendirme kuruluşunun bankaların borçlanma maliyetine  de katkı sağlayacağını kaydeden Akben, şu değerlendirmelerde bulundu:

  "Bizim Türk lirası krediler üzerindeki rate’ler  yüzde 100 risk  ağırlığına tabi. Bu kuruluşlar şu anda Türkiye’deki risk ağırlığını 20’ye kadar  düşürebilirler. Belki sıfıra kadar getirebilirler, bilmiyorum ama… TL kredilerde  daha düşük not verebilirler. Belki de yüksek de verebilirler tabii… Mühim olan  Türkiye’deki sistemi ve şirketleri tanıyan bir yapının olması. (Milli kredi  derecelendirme kuruluşu) Tarih şu an belli değil ama bu sene içerisinde bunu bir  noktaya getirmek istiyoruz. Bu sene içinde bunun kurulmasını hedefliyoruz."

  Mevduat faizine tavan uygulaması konusunda BDDK’nın herhangi bir  düzenlemesi ya da çalışması bulunmadığını belirten Akben, konunun kendi  sorumluluğunda da olmadığını söyledi.

  milliyet

  ALTINLİNK Nedir?

  Altınlink'in eşsiz iş modeli ve milyonlarca üyelik erişim ağı, bugüne kadar binlerce işletmeye paha biçilmez katkı sağladı. Siz de bugün, bu işletmelerden biri olabilirsiniz! Altınlink, birbirinden özel indirimleriyle, milyonlarca üyesine kaliteli, dinamik ve heyecanlı bir hayat tarzı sunar.