• 0(212) 222 05 85
 • info@altinlink.com

  HABERLER

  Aşk Bankası'na Ziyaretçi Akını

  Aşk Bankası, Sevgililer Günü'nde Ziyaretçi Akınına Uğruyor

  Slovakya'nın küçük bir kasabasındaki "aşk bankası", çiftlerin Sevgililer Günü'nde burayı ziyaret ederek kendileri için önemli olan küçük eşyaları buradaki küçük kasalarda saklamasına olanak sağlıyor.

  Slovakya'nın kartpostallardan çıkmış gibi gözüken küçük bir kasabasındaki "aşk bankası", çiftlerin Sevgililer Günü'nde burayı ziyaret ederek kendileri için önemli olan küçük eşyaları buradaki küçük kasalarda saklamasına olanak sağlıyor.

  BANKADA 100 BİN KASA BULUNUYOR

  100 bin küçük kasadan oluşan aşk bankası, Banska Stiavnica kentinde dünyanın en uzun aşk şiiri onuruna kurulan Marina'nın Evi adlı bir müzede bulunuyor.

  Bu şiir, Andrej Sladkovic'in 1846'da yayınladığı ve 2910 dizeden oluşan Marina şiiri. Andrej, Maria Pischlova'ya aşıktı ama ailesi Maria'yı bir zencefilli çörek üreticisiyle evlendirdi.

  Marina, tüm Slovak okullarında okutulan bir şiir.

  DOKUNAKLI BİR AŞK ŞİİRİNE İTHAFEN AÇILDI

  Banska Stiavnica'da yaşayan Andrej ve Maria 14 yaşında birbirlerine aşık olmuştu. O zamanlar yoksul bir öğrenci olan Andrej, Maria'nın ailesinin gönençli evinde Maria'ya ders veriyordu.

  Maria Andrej'in ilham perisi haline gelse de Maria'nın ailesi zengin zencefilli çörek üreticisini tercih etti. Sonrasında Andrej bir rahip oldu ve Maria'nın düğününden iki yıl sonra bir kilise memurunun kızıyla evlendi.

   

  ŞİİR, KÜLTÜR MİRASI OLDU

  Bu orta çağ kenti UNESCO Dünya Mirası ilan edildi ve korumaya alındı. Marina şiiri ise Slovakya'nın ulusal hazinesi olarak görülüyor.

  Müzenin sözcüsü Katarina Javorska, "Aşk bankasında aşıklar aşklarını sonsuza kadar koruyabilir, fotoğraflar, yüzükler, ilk buluşmalarının sinema bileti gibi eşyalarını saklayabilir" diyor ve ekliyor: "Buradaki eşyalarda gerçekten güvende, hepsi özel bir mühürle korunuyor. İçindekileri yalnızca sahipleri görebilir."

  AŞKI ÖLÇEN AŞKMETRE

  Müzedeki sergilenen bir diğer şey de sevgililerin aşkını ölçtüğü söylenen "aşkmetre". Javorska bu cihazın arkasındaki teknolojinin "büyük bir sır" olduğunu söylüyor:

  "El ele tutuşurken veya öpüşürken özel bir tutamacı tutuyorlar, o da bedenlerindeki elektriği ölçüyor."

  Slovakya'da çocuklar Andrej Sladkovic'in Marina şiirinden dizeleri ezberliyor. Şair Slovaklar için o kadar önemli ki sokaklarına, hatta bir kente de onun ismini vermişler.

  ALTINLİNK Nedir?

  Altınlink'in eşsiz iş modeli ve milyonlarca üyelik erişim ağı, bugüne kadar binlerce işletmeye paha biçilmez katkı sağladı. Siz de bugün, bu işletmelerden biri olabilirsiniz! Altınlink, birbirinden özel indirimleriyle, milyonlarca üyesine kaliteli, dinamik ve heyecanlı bir hayat tarzı sunar.