• 0(212) 222 05 85
 • info@altinlink.com

  HABERLER

  Hafta Sonu İçin Doğada Gezilecek Yerler

  1 – POLONEZKÖY

  İstanbul’da hafta sonu için doğada gezilecek yerler listesinin başında, doğa ile iç içe olmayı seven aileler için İstanbul’un arka bahçesi konumunda yeşilin, ormanın korunduğu nadir yerlerden biri Polonezköy. İstanbul’daki doğal yerler dediğimizde ilk akla gelenlerden biri olan ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü üzerindeki Kavacık sapağından sapılıp Acarkent’i geçtikten sonra, Polonezköy tabelalarını takip ederek ulaşılabilen bu köyde benim favori mekanım ise Stella.

  İSTANBUL’DA DOĞADA GEZİLECEK YERLER – POLONEZKÖY

  Tepeden ormana hakim manzarası, yemyeşil ambiyansı ve orman yoluna direkt bağlantısı ile bence bölgedeki benzerlerinden bir adım önde. Günübirlik gezilerinizde, ormanda güzel bir yürüyüş sonrasında ister Polonezköy’de kahvaltı edebilir, mekandan etinizi, salatanızı, patatesinizi alıp, hazırladıkları mangalda kendiniz pişirip kendiniz yiyebilir, çimlere ya da hamaklara yayılıp güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

   2 – BÜYÜKADA

  Çocuklarla hafta sonu doğada gezilecek yerler dediğimizde aklımıza ilk gelenlerden, bizde İstanbul’da değilmişiz hissi uyandıran vazgeçilmez destinasyonumuz BÜYÜKADA. Büyükada’ya günübirlik Kadıköy, Bostancı,  Eminönü ya da Beşiktaş’tan kalkan vapur ya da motorlar ile ulaşabilir, vardıktan sonra Prinkipo’dan dondurma alarak geziye başlayabilir, çarşı içinden faytona binebilir ya da bizim tercih ettiğimiz gibi bisiklet kiralayıp Küçük Tur yoluna koyulabilirsiniz. Küçük çocuklu aileler için çocuk koltuklu kiralık bisiklet seçenekleri de mevcut. Adanın muhteşem güzellikteki evlerinin önünden geçerken kendinizi geçmişe ışınlanmış gibi hissetmeniz mümkün.

  İSTANBUL’DA GEZİLECEK DOĞAL YERLER – BÜYÜKADA

  Karınlar zil çalmaya başladığında çarşı içindeki Altın Fıçı’nın meydana attığı masalara bizim favorimiz midye tava, patates ve kokoreç üçlüsünü götürebilir ya da hemen yakınındaki Köfte & Piyaz’ı tercih edebilirsiniz. Daha oturaklı bir öğün için deniz kıyısındaki balık restoranları da keyifli birer alternatif…

  KÖFTE PİYAZ – BÜYÜKADA

  3 – BURGAZADA

  Büyükada’nın kalabalığından hoşlanmayanlar için daha tenha bir ada alternatifi. İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler  listesinin üçüncüsü, Sait Faik Abasıyanık romanlarına konu olan bu adada karşınızda Heybeliada ve Kınalıada manzarası ile yeşillikler içinde bir gün geçirmeniz mümkün. Burada da faytonla gezebilir, bisiklet kiralayabilirsiniz. Hatta daha az engebeli yapısı sebebi ile bisiklet kullanmanın Büyükada’ya nazaran daha kolay olduğu söylenebilir.

  BURGAZADA  İSKELE

  Yemek molası için sahilde vapur iskelesinin oradaki lezzetleri ile ön plana çıkan Barba Yani’yi,ambiyansı için de adanın batısında denize nazır büyük bir bahçe içinde kurulu Kalpazankaya Restaurant’ı önerebilirim.

  BURGAZADA KALPAZANKAYA RESTORAN

  4 – RİVA

  2. Köprü yolundaki Kavacık sapağından dönüldükten sonra yarım saatte ulaşılan İstanbul’da Doğada Gezilecek Yerler listesinin dördüncüsü Riva yazın deniz kum güneş üçlüsüne en kısa sürede ulaşılabilecek  destinasyonlardan.

  RİVA SAHİLİ

  Baharda ve güneşli kış günlerinde bile kumsalda oturup dalgaların sesini dinlemek huzur verici. Üzerine Riva Deresi’nin Karadeniz ile buluştuğu noktadaki Kalyon Restaurant’ta meze ve balık ziyafeti de eklenirse değmeyin keyfinize. Kalyon’da İstanbul’daki pek çok boğaz balıkçısında bulamayacağınız çeşitlilikte mezeler tatmanız mümkün.

  5 – ANADOLU KAVAĞI, YOROS KALESİ, POYRAZKÖY

  Her ne kadar hafta sonları fazla kalabalık olsa da erken yola çıkıldığında doğada keyifle gezilebilecek bir rota. Yoros Kalesi’ni gezip tepeden boğazı izledikten sonra Kale’den Kavak’a doğru uzanan yokuş üzerinde stepler halinde konumlandırılmış Yoros Kafe’de panoramik manzara eşliğinde kahvaltı edebilir, tahta salıncaklara binebilir, üzerine Kavak’ta dondurma veya waffle keyfi yapabilirsiniz.

  YOROS KALESİ

  Biz de ‘En güzel kahvaltı benim evde hazırladığım kahvaltıdır’ diyenlerdenseniz kahvaltı sonrası yollara dökülüp Yoros Kalesi’ni gezdikten sonra Anadolu Kavağı’nda denize nazır balık keyfi yapabilirsiniz. Yosun Restoranda midye tava ve patates güzel bir alternatif. Yemek sonrası Poyrazköy’e doğru uzanıp kumsalda yürüyüş yapmak keyifli olabilir. Güneşli günlerde Poyrazköybalıkçılarının kumsalın yanı başındaki masaları da geç öğle yemeği için değerlendirilebilir.

  6 – SAKLIGÖL / ŞİLE

  Ümraniye’den Şile yönüne sapıldıktan sonra yaklaşık 1 saatte ulaşılan Şile de yazın günübirlik gezilerde deniz, kum, güneş üçlüsü için kolay ulaşılabilir bir alternatif. Deniz sezonu dışında da gidildiğinde kumsalda deniz havası alabilir, limanda yürüyüş yapıp balıkçıya dönüştürüşmüş teknelerde balık yiyebilir ya da evde akşam yemeği için liman balıkçılarından taze balık alabilirsiniz.

  istanbul_dogada_sile_limani
  ŞİLE LİMANI
   
  Diğer bir alternatif de ana yoldan Şile merkezin tam tersi yöne sapıp, Saklıgöl yolu üzerindeki bahçelerde gözleme ayran keyfi sonrasında Saklıgöl’e ulaşıp göl etrafında trekking yapmak.
  Güzel manzaralar eşliğinde yapılan yolculuk sonrası ulaşılan, ormanın içine saklanmış bu gölün manzarası gerçekten etkileyici. Buradaki tek tesis olan Saklıgöl Kafe’de de isterseniz restoran servisinden faydalanabilir, isterseniz masa ve mangal kiralayabilirsiniz.
   

   7 – ATATÜRK ARBORETUMU

  Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuş olan Atatürk Arboretumu aslında İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencilerinin, araştırma kurumlarının yapacakları bilimsel araştırmalara hizmet veriyor. Bunun yanı sıra doğaseverlerin de ziyaretine açık olan Arboretum, hafta sonları doğanın kollarına bırakmak isteyen İstanbullular için göl kenarında, yeşilin binbir tonunu bir arada görebileceğiniz, muhteşem instagram fotoları çekebileceğiniz, cennetten köşeler sunuyor.

  ATATÜRK ARBORETUMU

   

  8 – EMİRGAN KORUSU

  Her yıl nisan ayında düzenlenen Lale festivalinin en muhteşem halini gözlemleyebileceğiniz Emirgan Korusu hafta sonu İstanbul’un kargaşasından kaçıp kendini doğanın kollarını bırakmak isteyen İstanbulluların tercih ettiği yeşillik ve ormanlık yerlerin başında geliyor. Emirgan Korusu ve Parkı’nda hem rengârenk çiçeklerle, özel motifeler işlenmiş ağaçlarla ve Boğaz manzarasıyla harika fotoğraflar çektirebilir, hem piknik yapabilir, hem de 3 adet köşkten birinde kahvaltı keyfi ya da diğer öğünlerde yeme içme keyfi yapabilirsiniz.

  EMİRGAN PARKI VE KORUSU

  9 – KARABURUN LİMANI

  İstanbul’da Avrupa Yakasında Gezilecek Doğal Yerler listesinde bulunan Karaburun Limanı,Çekmece göllerinin hizasına denk gelen Arnavutköy’e bağlı, yine Karadeniz kıyısında bir liman köyü. Avrupa Yakası’nda oturanlara daha yakın köyün uçsuz bucaksız bir kumsalı, HANIMELİ isimli meşhur bir balıkçısı var. Göktürk Kemerburgaz’a doğru yapılan yeni yol sebebiyle ulaşımı rahat olduğu için bu balıkçıya talep oldukça yoğun. Pazar yerine Cumartesi gitmeyi tercih etmenizi öneririm…

  istanbulda_deniz_kiyisindaki_yerler_Karaburun_limani

  KARABURUN LİMANI

  10 – TAŞDELEN MESİRE ALANI

  Çekmeköy Taşdelen mevkiinde, şehirden çok da uzaklaşmadan orman havası alabileceğiniz, tahta masalarda ister kahvaltı pikniği yapabileceğiniz, isterseniz de kendi mangalınızı yakabileceğiniz sayfiye yeri. Adını Taşdelen kaynak sularından alan Meşe, Kayın ve Göknar ağaçlarıyla kaplı mesire alanı,  2000 dönüm kadar geniş bir alana yayıldığı ve masalar birbirine uzak yerleştirildiği için insanlarla iç içe olma sorunu yaşanmıyor.

  istanbulda_mangal_yapilacak_yerler_tasdelen_mesire_alani

  TAŞDELEN MESİRE YERİ’NDE MANGAL

   

  11 – BELGRAD ORMANLARI

  İçerisinde 6 km’lik yürüyüş ve koşu parkuru bulunan Avrupa Yakası’nın en çok bilinen ormanlık alanı Belgrad Ormanı’nda rota dışına çıkıldığında çok güzel dere ve göletlere de rastlamak mümkün. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında görsel olarak oldukça etkileyici. Tüm kamuya açık alanlarda olduğu gibi kalabalıktan kaçınmak için mümkün mertebe erken saatlerde gidilmeli. Toprak ananın kollarında güzel bir yürüyüş sonrası kahvaltı pikniği yapmak bence buradaki en güzel alternatif…

  istanbulda_piknik_yapilacak_yerler_Belgrad_ormani

  BELGRAD ORMANI’NDA PİKNİK

   

  12 – BEYKOZ KAYMAKDONDURAN ORMANI

  Beykoz sahilinden 5 km mesafedeki Akbaba Köyü yolu üzerindeki İstanbul’da Doğada Gezilecek Yerler listemizdeki bu ormanlık alanda ahşap masalarla donatılmış birden fazla piknik alanı mevcut. Sonbahar ve kış aylarında oldukça da sakin. İster doğanın kollarında güzel bir kahvaltı, ister orman yürüyüşü isterseniz de özel mangal alanlarında izin verilen mangal keyfi yapabilirsiniz. Sonbaharda kestane toplamak ve bolca sincaba rastlamak da mümkün. Beykoz sahilinde boğaz yürüyüşü sonrası piknik yapmak şeklindeki bir ikileme için de lokasyonu gayet uygun…

  istanbulda_piknik_yapilacak_yerler_Beykoz_Kaymakdonduran_ormani

  BEYKOZ KAYMAKDONDURAN ORMANI’NDA PİKNİK

  13 – KULİNDAĞ DAĞ EVİ

  2. Köprü yolu üzerindeki Kavacık sapağından Riva’ya doğru giderken karşınıza çıkan Mahmut Şevket Paşa Köyü ayrımından ulaşılan Kulindağ, ormanlık bir vadinin yamacına kurulmuş bir dağ evi.

  istanbul_doga_icinde_kahvalti_kulindag

  KULİNDAĞ DAĞ EVİ’NDE KAHVALTI

   
  Kulindağ’ı ister günübirlik ziyaret edip  ormana nazır teras restoranında kahvaltı ya da öğle yemeği alabilir, isterseniz de gece dağ evinin etrafındaki bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Akşamları yakılan kamp ateşi etrafında toplanıp şarkı söylerken izcilik günlerinize geri dönmeniz de mümkün. Ateşte sucuk ekmek yapmak için yanınıza sucuk almayı unutmayın….
   
  istanbul_kamp_yapilacak_yerler_kulindag_dag_evi

  KULİNDAĞ DAĞ EVİ’NDE KAMP ATEŞİ

   

   14 – BALLI KAYALAR TABİAT PARKI

   İstanbul-Ankara otobanına  girdikten yaklaşık yarım saat sonra Dilovası sapağından otobandan çıkılarak ulaşılan Ballı Kayalar Tabiat Parkı, Gebze Tavşanlı Köyü’nde bulunuyor. İstanbul’a yakın gezilecek yerlerden Ballı Kayalar Vadisi esasen kaya tırmanışı yapanlar için popüler bir destinasyon olmasına rağmen dere kıyısında mangal yapabilme olanağına sahip olduğundan  piknikçiler tarafından da rağbet görüyor.
   

   

   
  istanbulda_gezilecek_dogal_yerler_balli_kayalar

  BALLI KAYALAR

   

  15 – YILDIZ PARKI

  Beşiktaş ile Ortaköy arasında yer alan, İstanbul merkezindeki en büyük koru olan Yıldız Parkıziyaretçilerine şehir merkezinde, muhteşem bir doğa ve renk cümbüşü sunuyor. Çadır Köşkü, Malta Köşkü ve Kır Kahvesi’nde yeme içme molası verebileceğiniz gibi, Yıldız Parkı boyunca sıralanmış piknik masalarında ya da ağaçlar altındaki çim alanda piknik imkanı da bulunuyor. Yıldız Parkı’na hem Beşiktaş Ortaköy yolu üzerindeki Çırağan Sarayı’nın karşısından, hem de Balmumcu’dan Ortaköy’e doğru uzanan Palanga Caddesi üzerinden giriş yapılabilir. Yıldız Parkı’na yaya girişi ücretsiz, araç girişi için ücret alınıyor.

   

  YILDIZ PARKI

  16 – FENERBAHÇE PARKI

  Şehir merkezinde denizi ve yeşil alanı içiçe bulabileceğiniz ender yerlerden biri olan Fenerbahçe Parkı hem Anadolu yakasında, hem de Avrupa yakasında oturanların toplu taşıma ile dahi kolayca ulaşabileceği bir lokasyonda bulunuyor. Üç tarafı denizle çevrili ormanlık bir alan içindeki Fenerbahçe Parkı’nda denize nazır çimenlere yayılabilir, yine deniz manzaralı tahta masalarda piknik yapabilir ya da park bünyesindeki kafelerden faydalanabilirsiniz. Hafta sonu açık büfe kahvaltı severler için Cafe Romantika oldukça keyifli bir seçenek.

  FENERBAHÇE PARKI

  17 – ÇUBUKLU KORUSU, HİDİV KASRI

  Üsküdar-Beykoz sahil yolu üzerinde, Kanlıca yakınlarındaki Çubuklu Korusu’nun içerisinde bulunanHidiv Kasrı, her biri künyeli ve soy kütüğüne sahip ağaçlarla kaplı geniş bir koruluğa ve koru içinde güzel bir koşu ve yürüyüş yoluna sahip. Özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında muhteşem görseller sunan bu korulukta güzel bir doğa yürüyüşü yapabilir, Hidiv Kasrı’nda hafta sonu sunulanaçık büfe kahvaltı ile kasrın tarihi dokusunun, bahçesindeki sincapların, cıvıl cıvıl kuş seslerinin ve köşkün mevsimine göre lalelerle ve güllerle dolu bahçesinin tadını çıkarabilirsiniz.

   

  ÇuBUKLU KORUSU – HİDİV KASRI

  18 – NEZAHAT GÖKYİĞİT BOTANİK BAHÇESİ

  İstanbul’da Doğada Gezilecek Yerler listemizin sonuncusu, Ataşehir diye adlandırılan bina ormanında çölde vaha tadında bir mutluluk kaynağı Nezahat Gökyiğit Botanik Bahçesi. Otoyolların kesiştiği noktada bu büyüklükte bir park bahçenin olduğuna bizzat gidip görmeden inanmak zor. Eşi tarafından Nezahat Gökyiğit anısına  düzenlenmiş olan bahçe otoyollar ve bağlantı yolları arasındaki 8 ada üzerinde kurulmuş olan dev bahçeye Ataşehir’i Doğu Ataşehir’e bağlayan köprünün Doğu Ataşehir ayağındaki girişten ücretsiz olarak ulaşılabilmekte.
   
  istanbulda_gezilecek_dogal_yerler_botanik_park

  İSTANBUL’DA PİKNİK YAPILACAK YERLER – NEZAHAT GÖKYİĞİT PARKI

  ALTINLİNK Nedir?

  Altınlink'in eşsiz iş modeli ve milyonlarca üyelik erişim ağı, bugüne kadar binlerce işletmeye paha biçilmez katkı sağladı. Siz de bugün, bu işletmelerden biri olabilirsiniz! Altınlink, birbirinden özel indirimleriyle, milyonlarca üyesine kaliteli, dinamik ve heyecanlı bir hayat tarzı sunar.